شما می‌توانید قبل از پوشیدن و یا حتی خریدن لباس‌های خود ترکیب آن‌ها را در ذهن خود تجسم نمایید و سپس اقدام به خرید کنید. لباس‌های زنانه به نسبت مردانه تنوع بسیار بالاتری دارند. انواع دامن‌، کت، مانتو، سرهمی و مدل‌های مختلف لباسی که با کمک آن‌ها می‌توان هزاران مدل ست لباس متنوع ایجاد کرد

یکی از راهکارها کمد کپسولی است با این روش دیگه نیازی به خرید بیش از اندازه و ولخرجی هم نیست.

کمد کپسولی شامل 12 نوع لباس‌های مختلف که اگه لوازم جانبی هم در نظر بگیریم میشه 12 تا 18 نوع ست رو  ازش فراهم کنیم. همه‌چیزی که در این کمد چه گوشواره و چه کیف و کفش‌ها با هر لباسی  داخل کمد میگذاریم قابل ست کردن هست


قوانین کمد کپسولی: 

هر لباسی که دارید در کمد باید با همه لباس هاو اکسسوری ها بیایید.

برای کمد کپسولی باید لباس‌های با کیفیت انتخاب کنید چون قرار است سال‌ها از آن‌ها استفاده کنید.

خیلی راحت می‌توان به لباس‌های کمد تازگی داد. تنها کاری که باید بکنیم این است که چند عدد لباس و لوازم جانبی مناسب فصل را به آن اضافه کنید. بنابراین نیاز نیست که هر فصل لباس‌های کمد را کاملاً عوض کنید. فقط کافی است چند تا از موارد ضروری را به آن‌ها اضافه کنید

لباس‌های کمد کپسولی باید حداقل در ۳ الی ۴ رنگ باشد. ۲ تا از این رنگ‌ها باید از یک طیف باشند. و حداقل یکی هم از رنگ‌های گرم باشد. یکی از رنگ‌ها هم می‌تواند رنگ روشنی باشد. حتماً لازم نیست که از رنگ‌های متضاد استفاده کنید.

 ترتیب خرید لباس‌ها به این شکل است: ابتدا چند پیراهن، سپس دامن و جین، تاپ، ژاکت، کفش و لوازم جانبی. لباس‌هایی مثل مانتو و پالتو آخرین انتخاب‌ها هستند.

۸ لباس + ۱۰ لوازم جانبی = ۱۷ تیپ

در تصاویر زیر از ۸ لباس (کت، پولیور، ژاکت، پیراهن، جین، تاپ نیم‌تنه، دامن و بلوز) و ۱۰ لوازم جانبی (اسنیکر، کفش، کیف، کمربند، شال، بوت، کلاه و عینک) استفاده‌شده است.

نکات اصولی بر اساس شکل بدن

فرم بدن شما در قد و وزن خلاصه نمی‌شود، بلکه موقع ست کردن لباس‌های زنانه، فرم و شکل بدن شما هم مهم است. ممکن است خانمی وزن کمی داشته باشد، اما انحنای بدن او زیبا و جذاب باشد. حتی در مورد خانم‌های چاق هم این مسئله وجود دارد. از‌این‌رو بسته به فرم بدن باید اقدام به ست لباس نمایید.

نوع انحنای بدن، نقاط قوت اندام، هدف ست کردن لباس در اندام‌های مختلف و … همگی ازجمله نکات مهمی هستند که باید هنگام ست کردن لباس بر ‌اساس فرم بدن به آن توجه کنید. تنها در این صورت می‌توانید بهترین رنگ و ست لباس را برای نمایش زیبایی‌های اندام خود انتخاب کنید.


ست لباس برای لاغرها

بدن خانم‌های لاغراندام معمولاً فرم مشخصی دارد. آن‌ها باید بسته به فرم و شکل بدن خودشان لباس‌‌هایشان را ست کنند. خانم‌های لاغر بهتر است بیشتر از شلوارهای گشاد یا راسته، مانتوها و ژاکت‌های آزاد، پیراهن‌های گل‌دار، شومیزهای گشاد و لباس‌هایی با رنگ روشن استفاده کنند، زیرا رنگ‌های روشن منجر به شادابی بیشتر چهره آن‌ها شده و لاغر بودن اندامشان کمتر به چشم می‌خورد.


ست لباس برای چاق‌ها

خانم‌هایی که اضافه‌وزن دارند، شاید نسبت به خانم‌هایی که لاغر هستند مشکلات بیشتری برای ست کردن لباس‌ها داشته باشند. اما بااین‌حال امروزه شاهد تنوع بسیار بالای لباس زنانه سایز بزرگ برای این دسته از خانم‌ها هستیم. این لباس‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که مشکل خانم‌های چاق را در انتخاب لباس برطرف کنند.


روش ست کردن لباس زنانه برای خانم‌های چاق به این صورت است که باید بیشتر بر روی نقاط مثبت اندام آن‌ها تأکید شود. بیشتر خانم‌های چاق این تصور را دارند که اگر لباس‌های خیلی تنگ یا خیلی گشاد به تن کنند، اندامشان بهتر دیده می‌شود اما این باور اشتباه است. خانم‌های چاق باید لباس‌هایی را انتخاب کنند که دقیقاً سایز بدن آن‌ها باشد. پوشیدن لباس‌های چسبان برجستگی‌های بدن و چربی‌ها را بیشتر نشان می‌دهد و پوشیدن لباس‌های خیلی گشاد هم منجر می‌شود فرم اندام‌ها بزرگ‌تر و درشت‌تر دیده شود. بنابراین بهتر است لباس‌های سایز خودشان را تن کنند